Tims Makeldejs: Nauda, ko var nopelnīt citur, ir mazāk vērta nekā daba un cilvēki Latvijā


 Tims Makeldejs (Tim Mackelday) Latvijā ieradās meitenes dēļ un tā šeit arī palika. Futbols vienmēr bijusi vācieša lielākā kaislība un par spīti tam, ka Latviju nevar saukt par futbola zemi, sporta karali viņš šeit tik un tā atrada. Vairākas sezonas pavadījis titulētākajā Latvijas futbola klubā "Skonto" Tims ir gatavs jauniem izaicinājumiem. Taču arī saites ar piecpadsmit kārtējiem mūsu valsts čempioniem viņš nesarauj. Kas zina varbūt "Skonto" stadiona gaiteņos viņu redzēsim arī nākamgad.

Vispirms, kā tas iespējams, ka vīrs ar angļu uzvārdu nāk no Vācijas?

Jā tik tiešām mans vārds cēlies no ķeltiem, taču es pilnīgi noteikti neesmu nekāds salinieks (smejas).

Esam guvuši apstiprinājumu tam, ka esi vācietis, tagad jājautā kuram no vācu klubiem jūti līdz?
Jau kopš piecu gadu vecuma mans klubs ir bijis Minhenes Bayern. Tomēr mainot dzīvesvietas man ir radušās simpātijas arī pret FC "St.Pauli" un "Eisern Union Berlin".

Kā tu atradi Latviju un "Skonto"?
Madridē satiku meiteni no Latvijas un apsolīju viņu apciemot. Pirmā reize, kad šeit ierados bija 2004. gada augusts un man mugurā bija ziemas jaka (smejas). Nezinu kāpēc, bet biju iedomājies, ka Latvijā būs līdzīgi kā Sibīrijā. Tajā pašā dienā, Jūrmalā es jau devos peldēt.

Ar Skonto sakontaktēju, lai izteiktu biznesa piedāvājumu. Iepazinos ar Andreju Baharevu un nolēmu, ka šī ir laba vieta kur sevi realizēt.

Zinām, ka biji "Skonto" komercdirektors. Vai vari pastāstīt, kas bija tās lietas ar ko nodarbojies un vai bez "Skonto" tev ir arī pašam savs bizness?
Protams, man ir arī sava kompānija, kurā pelnu naudu. "Skonto" es darbojos goda pēc, bez jebkādas samaksas. Biju atbildīgs par kontaktiem un komunikāciju ar rietumiem. Mans darbs bija izveidot mārketinga programmas, lai "Skonto" piesaistītu pēc iespējas vairāk cilvēku un meklēt potenciālos sponsorus. No sākuma galvenais bija izstrādāt ilgtermiņa stratēģiju, lai kādu dienu iekļūtu UEFA Čempionu līgas grupu turnīrā.


Tims Makeldejs un Andrejs Baharevs (no labās) ar sadarbības partneriem no Somijas (Foto no personīgā arhīva)

Kas bija tās lietas, kas tevi piesaistīja strādāt Latvijā, kura nepavisam nav futbola valsts?
Priekš manis Latvija ir lieliska vieta kur dzīvot. Tā nauda ko es varētu nopelnīt Vācijā priekš manis ir mazāk vērtīga nekā daba un cilvēki Latvijā. Ja futbols būtu mans vienīgais kritērijs pēc kā izvēlēties savu dzīvesvietu es tagad atrastos Buenosairesā.

Par aizvadīto sezonu. Kāpēc tavuprāt tā nebija tik laba kā gaidīts? Vai arī labāki rezultāti nemaz netika sagaidīti?
Manā skatījumā tam ir vairāki aspekti. Pirmkārt uzskatu, ka Starkovs ir viens no labākajiem treneriem pasaulē un Latvijas futbola vēsturē viņš jau ir atstājis ļoti nozīmīgus nospiedumus. Paharam nebija viegli pārņemt stafeti no viņa. Ja es būtu Mariana vietā, pēc pirmajām desmit spēlēm domātu, ka pret mani ir vērsta kāda sazvērestība. Sezonas sākumā gadījās tik daudz neveiksmju. Iespējams arī futbolistu selekcija neizdevās tik veiksmīga kā plānots. Mums bija jauniešu komanda, kas pirms gada bija kļuvusi par čempioniem, taču šogad vairākās atslēgas pozīcijās tika ielikti pieredzējušie spēlētāji, kas sagrāva iepriekš radušos hierarhiju. Kā pēdējo punktu es atzīmētu arī to, ka salīdzinājumā ar pagājušo sezonu neredzēju spēlētājos izaugsmi.

Presē šis ir populārs jautājums visiem ar futbolu saistītiem cilvēkiem. Kāds ir tavs viedoklis, kāpēc virslīgas spēles, lielākoties tiek aizvadītas teju tukšu tribīņu priekšā? Kā piesaistīt futbolam skatītājus?

Iepriekšējā 2010. gada sezonā "Skonto" paveica fantastisku darbu. Mēs pārspējām vienu apmeklētības rekordu pēc otra. Diemžēl tam nebija nekāda reāla efekta uz šo sezonu. Kopumā uzskatu, ka tas ir laika jautājums, kad futbola vīruss arvien vairāk pārņems arī Latviju. Kopš Latvija pievienojās Eiropas Savienībai kopējā domāšana kļūst arvien rietumnieciskāka, tāpēc domāju arī futbols tautā ienāks arvien vairāk. Ceru, ka arī Eiropas čempionāts 2012. gadā un Pasaules kauss 2018. mūsu kaimiņvalstīs pievērsīs sporta karalim papildus uzmanību. Ļoti svarīgs aspekts ir internacionālie sasniegumi, vienalga vai ar valsts izlasi vai klubu turnīros. Pie tam virslīgā reti kurš strādā pie mārketinga. Ja gan klubi, gan federācija ar to nopietni nodarbotos situācija būtu daudz, daudz labāka.

Vai tavuprāt ir iespējams sasniegt līmeni, kad Latvijā uz katru virslīgas spēli vidēji ierodas ap tūkstotis skatītājiem?
Noteikti jā. Tas, protams, prasīs laiku, taču līgas kvalitāte aug tāpat kā jaunie futbolisti, kuri ir arvien spēcīgāki. Šogad mums bija četras līdzvērtīgas komandas, kas radīja vajadzīgo spriedzi, lai palielinātu cilvēku interesi. Vienīgais šosezon, manuprāt, bija pārāk daudz spēļu, lai nostiprinātu virslīgu un tajā ritošās spēles kā labu un interesantu produktu. Redzu, ka federācijā un klubos ir kompetenti cilvēki, kas virslīgu var pacelt jaunā kvalitātē. Ļoti svarīgi ir arī tas, lai ultru fanu grupējumi nejauktos kopā ar huligāniem, jo ja, piemēram, bērns tiek pirmo reizi atvests uz stadionu un redz kautiņus un tādas lietas, viņam būs bail tur vēl kādreiz atgriezties. Ja mēs gribam, lai komandas fanu pulki augtu, ir efektīvi un krāšņi jāatbalsta savējie nevis jādomā par to, kā piekaut pretinieku.

Pēc tavas ierašanās "Skonto" stadionā atkal bija iespējams nopirkt alu un karstas desiņas. Vai Latvijā ar to ir iespējams kaut ko nopelnīt, šajā gadījumā tieši "Skonto" spēļu laikā?
Protams, jo vairāk cilvēku ierodas un kaut ko pērk, jo vairāk tu nopelni. Manuprāt, tirgotājiem vairākkārt nācās pārdomāt vai vispār izlikt savu preci vai ne. Ja apmeklētāju ir maz un tikai pieci no tiem vēlas kaut ko iegādāties, diez kas nav.

Bija dažādas versijas par to kāpēc "Skonto" Čempionu līgā spēlēja citā formastērpā. Tāpat arī virslīgā formas mainījāt kā zeķes. Kas tam bija par iemeslu?
Visiem lielajiem klubiem ir atšķirīga Čempionu līgas forma, šajā gadījumā arī "Skonto". Tā kā starpsezonā bijām nomainījuši tehnisko sponsoru virslīgas iesākumā startējām savādākās formās, jo īstās gluži vienkārši vēl nebija gatavas. Kāpēc sezonas beigās, izskatīgie sarkan-zilie krekli, vairs netika vilkti, man nav ne jausmas.

Cik zinu esi precējies ar meiteni no Latvijas, kāda ir jūsu noruna par dzīvesvietu un kā tev patīk Rīga un Latvija kopumā?
Jā, esmu laimīgi precējies ar to pašu lielisko meiteni no Madrides. Kopīgi nolēmām, ka dzīvosim šeit un es ar to esmu ļoti gandarīts. Kā jau minēju Latvija priekš manis ir lieliska vieta kur dzīvot, te ir ļoti skaisti. Tāpat arī Rīga, ir brīnišķīga un skaista pilsēta.

Pie mums futbolā ir dīvaina īpatnība, spēlētāji un treneri ierodoties Latvijā parasti mācās nevis latviešu, bet krievu valodu, kā ir ar tevi?
Kad Latvijā dzīvoju pirmo laika sprīdi neiemācījos praktiski neko. Tolaik manā kompānijā visi runāja vāciski un tāda vajadzība vienkārši neradās. Šobrīd esmu iemācījies latviešu valodu saprast, kā arī vienkāršos teikumos izteikties. Krievu valodā zinu tikai dažādus visbiežāk lietotos vārdus un dažādus rupjos. (smejas)

  
Tims Makeldejs futbolu varēja vērot neizejot no sava kabineta "Skonto" stadionā (Foto no personīgā arhīva)

Cik viegli vai grūti ir piesaistīt finanses futbola klubam Latvijā?
Ja godīgi, tad ar to apmeklējumu kāds ir pagaidām nav iespējams atrast nevienu. Ar dažādām neparastām idejām mēs panākam, ka vismaz kaut kas tomēr notiek. Uzsākot darbu zināju, ka tas būs grūti, taču, ka tik ļoti nekad nebiju iedomājies.

Kā tu vari novērtēt savu darbu "Skonto", kas bija tās lietas ko izdevās realizēt un kas palika nerealizēts?
Kāds ir manis paveiktais darbs, lai vērtē citi. Pats varu teikt vien to, ka varēju daudz vairāk. Pat pamati tam, ko biju iecerējis nav gatavi. Vienmēr biju dilemmas priekšā, censties nopelnīt naudu vai attīstīt kaut ko, kas tev patiesi rūp un patīk.

Vai esi apmierināts ar šeit pavadīto laiku vai varbūt nožēlo, ka pieņēmi šo izaicinājumu?
No pašā sākuma līdz pat beigām es "Skonto" satiku ļoti jaukus cilvēkus. Futbols ir mana lielākā kaislība un man bija tā iespēja šajā nozarē kaut ko īstenot. Es nenožēloju pilnīgi neko, jo laiks, kas tika pavadīts ar klubu asociējas ar daudz pozitīvām atmiņām.

Kā tu redzi Latvijas klubu futbola nākotni un vai tu vēlies piedalīties, lai to darītu pēc iespējas labāku? Varbūt tev jau ir kādi plāni?
Latvijas futbols aug un turpinās to darīt, galvenais, lai pēc iespējams vairāk ar futbolu traki cilvēki būtu tajā iekšā un viņiem būtu tā iespēja ar to nodarboties. Es ļoti labprāt pieliktu savu roku Latvijas futbola izaugsmē, ja būs tāda iespēja, noteikti to izskatīšu.

Kādas šobrīd ir tavas attiecības ar "Skonto" vai turpināsi tur darboties arī nākamgad? Varbūt taisies izveidot savu klubu vai ir kādi piedāvājumi no citiem?
Attiecības ar "Skonto" ir labas un domāju, tās vienmēr tādas arī paliks. Šobrīd oficiāli neesmu nedz iekšā, nedz ārā no sistēmas. Redzēsim, kas notiks tālāk. Citu klubu interese manos pakalpojumos pagaidām nav. 

Elvijs Ērglis 

Komentāri (3)  |  2011-12-14 02:09  |  Skatīts: 8273x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
xxx* - 2011-12-14 18:44
Tā arī nesapratu kāpēc šis frukts tika nointervēts un kādi ir viņa sasniegumi. Varbūt, tas, ka ir vācietis? Runā pilnīgas muļķības.

:(* - 2011-12-15 17:20
Pieklājības frāzes izstieptas visas intervijas garumā. Švaki.

latvietis* - 2012-01-09 05:04
laba intervija! nemaz nezināju šitādu keksu. Elvij, aizvelc šito uz Mettu!


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ