Virslīga statistikas ailēs


Virslīgas čempionātā jau aizvadītas divas kārtas, iesisti pirmie vārti, iegūti un zaudēti pirmie punkti. Notikuši pirmie skandāli un ar papildus pieteikuma palīdzību Latvijas spēcīgākajā futbola līgā uz vēl vienu sezonu pierakstījies leģendārais Vits Rimkus. Viņš kopā ar Daugavpils ''Daugava'' pārstāvošo Mihailu Ziziļevu šosezon būs pieredzi bagātākie Virslīgas spēlētāji. Kuri būs jaunākie, kuri smagākie un kuri vieglākie? Par to turpinājumā.

Uz papīra futbolu nespēlē, taču statistika allaž ir bijusi ne tikai žurnālistu, bet arī līdzjutēju un treneru pārspriešanas objekts. Tieši tāpēc palūkosimies, kā 2012. gada Latvijas futbola virslīga izskatās skaitļos. Sāksim ar futbolistu skaitu, kāds šogad čempionātam pieteikts un šobrīd tas ir 247 spēlētāji. No tiem 57 ir leģionāri, kas veido 23,08 % no visiem pieteiktajiem futbolistiem un ir diez gan ievērojams skaitlis. Visvairāk – 9 ārzemniekus komandā pieteikuši 4 klubi: FK ''Ventspils'', FC ''Daugava'', ''Skonto'' FC un debitante JPFS/FK ''Spartaks'' no Jūrmalas. Vismazāk, pareizāk sakot, nevienu leģionāru Virslīgai nav pieteikusi otra debitantu komanda FS ''METTA/Latvijas Universitāte''. No atlikušajiem visvairāk ārzemnieku sastāva komplektācijā izmantojuši FB ''Gulbene'' – 7 viesspēlētāji, tālāk seko FC ''Jūrmala'' un FK ''Daugava'' (Rīga) ar 4, bet 3 leģionārus pieteikuši SK ''Liepājas Metalurgs'' un FK ''Jelgava'' komandas. Arī viesspēlētāju ģeogrāfija ir gana plaša, ir gan ierastie gruzīni un krievi, gan futbolisti no tādām valstīm kā Panama, Itālija, Urugvaja, Gana, Nigērija, Kolumbija, Dienvidkoreja un Japāna.

Vairāk pievēršoties spēlētāju fiziskajiem parametriem, redzams, ka smagākā Virslīgas vienība ar vidējo svaru 79,30 kg ir Liepājas Metalurgs. Viņiem ceļu griezt būs patiešām grūti, jo arī samērot pēc auguma vēja pilsētas pārstāvji ir augšgalā – 2. vieta ar 183, 39 cm. Visraženākais sastāvs savāks citai Kurzemes ostas pilsētai Ventspilij, kuru vidējais augums ir 183, 48 cm, taču masas ziņā viņiem ieliek gan Daugavpils ''Daugava'' (78,13), gan studenti FS ''METTA/Latvijas Universitāte'' (77,12). Šķiet anekdotes par plānajiem augstskolniekiem uz mettiešiem nevar attiecināt, kā nekā viens no viņiem, precīzāk, Juris Višņakovs iekļuvis arī brangāko Virslīgas futbolistu top 3. Viņam ar 91 kilogramu gan tikai bronzas pozīcija, pa priekšu ar 93 un 95 kg palaižot Alekseju Krucu un Marku Bogdanovu. Vieglākie ir vairāk nekā par 30 kg plānāki, Rejs Išikava (Rei Ishikawa) un Aleksandrs Kļimovs, uzkāpjot uz svariem, bultiņu aizdzen vien līdz 60 kg atzīmei. Arī auguma atšķirība starp garāko un īsāko šīssezonas Virslīgas spēlētāju ir ievērojama – raženākais ar 199 cm ir krievu leģionārs Georgijs Uļjanovs (Georgii Ulyanov), bet mazākais jau pieminētais FK ''Jelgava'' spēlētājs Rejs Išikava – 165 cm. Gan sadalot medaļas, gan, cīnoties par palikšanu spēcīgāko sabiedrībā, svarīga būs pieredze un šajā ziņā visbagātākie ir Liepājas futbolisti. Viņu vidējais vecums ir 26,52 gadi, bet paši jaunākie ir piecpadsmit kārtējie čempioni ''Skonto'', viņu vidējais vecums tikai 22, 23 gadi. Arī viens no jaunākajiem Virslīgas futbolistiem Toms Rajeckis pieteikts tieši ''Skonto'' rindās. Pilngadību šis jauneklis sasniegs tikai šī gada 16. oktobrī, taču ir arī tādi, kam līdz astoņpadsmitajai svecītei tortē jāgaida vēl ilgāk. Liepājnieks Toms Vīksna šo sezonu pabeigs esot 17 gadus jauns, bet gulbenietis Mareks Kozlovskis tikai novembrī sagaidīs savu 16 jubileju. Pie pieredzes bagātākajiem jau tika atzīmēts Rimkus un Ziziļevs, taču to būtu pelnījis arī Virslīgas rekordists aizvadīto spēļu skaita ziņā, 38 gadus vecais Igors Korabļovs, kurš savulaik spēlējis arī Latvijas izlasē.

Interesantus statistikas datus sniedz arī futbolistu dzimšanas vietas informācija. Jau minēts, ka 57 no Latvijas spēcīgākajam futbola čempionātam pieteiktajiem spēlētājiem nāk no ārzemēm, vēl divi no pašmāju spēlētājiem saules gaismu pirmo reizi ieraudzījuši ārpus mūsu valsts robežām, bet atlikušie 188 pārstāv 23 dažādas tēvzemes pilsētas. Visvairāk, kas arī loģiski, nāk no galvaspilsētas Rīgas, kopumā tāds ir 81 futbolists. Tālāk populārākās ar 18, 16, 12 un 10 spēlētājiem ir Daugavpils, Liepāja, Jūrmala un Ventspils. Interesanti, ka 23 spēlētāju dzimtajām pilsētām nav komanda pat Latvijas futbola čempionāta 1. līgā. Visbagātākie no šī saraksta ir Limbaži ar 5 spēlētājiem, kā arī Ogre un Staicele ar 4 futbolistiem.

Virslīgā tāpat kā dabā šobrīd pavasaris, tāpēc to vai daudzie leģionāri sevi attaisnojuši, vai auguma un svara pārsvars likts lietā arī uz zālāja, kā sevi pierādījuši jaunie un vai no spēles nav krituši ārā pieredzējušie, skatīsimies līdz ar ābolu ražām rudenī. Bet līdz tam baudām Latvijas futbolu, jo te ir ko redzēt!

Statistikas datu apkopojumi

Leģionāru skaits un sadalījums pa komandām

  

Komandu vidējais vecums


Komandu vidējais augums


Komandu vidējais svarsTop 3 smagākie- vieglākie, garākie - īsākie, jaunākie - pieredzējušākie
Spēlētāju sadalījums pēc dzimšanas vietas


Elvijs Ērglis 

Komentāri (2)  |  2012-04-01 20:06  |  Skatīts: 6773x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
123* - 2012-04-02 22:32
Kļūda!
Top 3 vieglākie, Kļimovs ir Fk jelgava un mickēvičs ir no spartaka!

futbolazapte* - 2012-04-04 22:42
Paldies, izlabots.


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ