Esam patrioti vai neesam?


 Attiecīgais temats saistībā ar sportu un šajā gadījumā tieši ar futbolu mani bija nodarbinājis jau agrāk. 3. aprīļa vakarā televīzijas ekrānā, vērojot Čempionu līgas spēli starp ''Barcelona'' un AC ''Milan'', šī doma atkārtoti ieguva aktualitātes statusu. Taču ne par daudz aprunāto 11 m soda sitienu šoreiz būs runa, bet gan patriotismu.

Domājams, ne tikai futbola līdzjutēji vien Barselonas kluba kreklā gadu no gada atraduši Katalonijas karogu. Ja pēdējo gadu Eiropas futbola toņa noteicēja gadījumā to varētu skaidrot ar izteikto Spānijas reģiona patriotismu un cerībām par neatkarību (ne reizi vien stadionā redzēti uzraksti ''Catalonia is not Spain''), tad itāliešu vai, piemēram, poļu gadījumā būtu jāmeklē cits skaidrojums.

Atgriežoties pie ievadā pieminētās spēles, šoreiz uzmanību vairāk lika pievērst AC ''Milan''. Un ne tikai milāniešu krūšu apvidū izvietotais Itālijas karogs, bet arī nelielā karodziņu rinda, kas redzama krekla mugurpusē. Interesanti, ka sava vieta zaļās, baltās un sarkanās krāsas kombinācijai atrasta arī uz vārtsargu formām un, protams, arī mājas spēļu krekliem. Kā pašam klātienē izdevās novērot Rīgā, kad šeit viesojās ''Rossoneri'' vārtsargu treneris Valerio Fiori, Itālijas simbols redzams arī uz milāniešu treniņtērpa. Turklāt ''Milan'' tādi nebūt nav vienīgie. Dažādus interesantus karoga krāsu pielietojumus savos formastērpos bieži vien izmanto vēl viens Itālijas superklubs – Turīnas ''Juventus''. Piedevām pagājušajā sezonā turīnieši savas valsts krāsās bija veidojuši pat izbraukuma spēļu formu.


Itālijā savs karogs ir tuvs (Foto: soccerbible.com un prodirectsoccer.com)

Gausi savas nacionālās identitātes apliecināšanā nav arī citi klubi, ne tikai Apenīnu pussalā vien, taču kāpēc? Vai, šajā gadījumā, Itālija pēkšņi kļuvusi tik maza un nepazīstama, ka tās klubiem būtu jāizmanto katrs veids, lai to popularizētu? Vai varbūt itāļi domā, ka neviens nezin kā izskatās viņu karogs? Diez vai. Visticamāk gluži vienkārši viņi ir lepni par savu valsti, par savu zemi, valodu un identitāti. Vai mums nebūtu jābūt lepniem par Latviju? Manuprāt, būtu, un daudziem tas ir piemirsies. Domājat tur nav problēmu? Iespējams, to ir tikpat cik šeit, taču diez vai atradīsim kādu kurš, teiks, ka viņa zeme ir draņķīga vieta, kur dzīvot.   

Protams, Latvijas klubi nav tik bagāti, lai formastērpu ražotājiem pasūtītu individuālu dizainu, taču arī pie mums atrodami tādi, kas ar savu izcelsmi lepojas. Arī pie mums ir komanda, kuras spēļu formas rotā viens no galvenajiem mūsu valsts simboliem – Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs. Turklāt tas izdarīts, neveicot speciāla dizaina pasūtījumu, bet karogu gluži vienkārši uzdrukājot. Tam nav jābūt nedz lielam, nedz galvenajam objektam spēles kreklā, taču, ja spējam izdomāt un iestrādāt numuros kluba logo, dažādus interesantus dizainiskus risinājumus, varam atrast arī savas identitātes akcentēšanai. Šobrīd, kad plaukst radošās industrijas, iespējams vajadzētu tām panākt pretim un ielaist tās arī sportā. Varbūt kādam biznesmenim tas var kļūt par jaunu pamudinājumu?

Šajā sezonā Virslīgai tika izstrādāts jauns logotips un, kā ziņo biedrības pārstāvji, emblēmas izgatavotas arī to piestiprināšanai pie spēļu krekliem. Finansiālā izteiksmē tas klubiem nemaksās itin neko, tik vien kā jānogādā krekli attiecīgajā vietā un lieta darīta. Par logotipa dizainu varam strīdēties, taču gadījumā, ja aicinājumam atsauksies visas komandas, šī varētu kļūt par sezonu, kad visu Virslīgas klubu kreklus rotās Latvijas karogs. Tas gan diemžēl nedarbosies eirokausos, kur attiecībā uz spēļu formām ir strikti noteikumi, taču pie patriotisma gluži tāpat kā pie jebkuras citas lietas ir jāpieradina un to ir jāiemāca. Ja nesāksim tagad, tad kad?

Elvijs Ērglis 

Komentāri (2)  |  2012-04-05 06:11  |  Skatīts: 8075x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
AUA* - 2012-04-05 07:46
Smuki būtu iestrādāt Lielvārdes jostu :)

dragoo* - 2012-04-05 21:00
pērn Skonto FC formām aizmugurē pie apkakles bija izšūts Latvijas karogs!


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ