Kā apkarot aktierus futbola laukumā?


Balets, mīksto sports, teātris ir tikai daži no salīdzinājumiem kādi pēdējā laikā tiek izmantoti, raksturojot sporta spēļu karali. Kur palicis priekšstats par to, ka futbolu spēlē īsti vīri?

Daudzās simulācijas gan pieprasot 11 m soda sitienus, gan kartiņas pretiniekiem kļuvusi par neatņemamu futbola sastāvdaļu. Varas gaiteņos tā tiek saukta par sērgu, presē par slimību, futbolistu galvās par ieroci, lai uzvarētu. Taču vai kāds tiešām ir domājis par reālu šīs problēmas izskaušanu? Jā, tiesnešiem ir iespēja par simulāciju parādīt "plāksteri", taču ne vienmēr tas ir tik uzskatāmi redzams. Turklāt bieži vien dzelteno par simulāciju gadās parādīt arī nevietā. Tiesneša darbs nenoliedzami kļuvis grūtāks un pat ar pieciem tiesnešiem mēdz būt par maz. Pendeles, noraidījumi, diskvalifikācijas – tas viss pārāk lielā mērā ietekmē spēles rezultātu, lai pret aktiermākslas izrādīšanu nevērstos skarbāk. Pēc pēdējās spēlēs nopelnītajiem 11 m soda sitieniem pie sava uzbrucēja publiski vērsies pat "Manchester United" galvenais treneris Sers Alekss Fergusons sakot, ka Ešlijam Jangam pie savām darbībām ir jāpiedomā. Aiz okeāna MLS (Major League Soccer) vadības vīri jau piedomā un pieņem arī reālus mērus. Tur simulētāji tiks sodīti arī ārpus spēles. Situācijas tiks skatītas video atkārtojumos, un ja būs atklāti redzams, ka kontakta nav aktieris saņems čeku. Šoreiz ne par algu, bet gan atvilkumu no tās. Turklāt ja tēlošana būs atnesusi vārtus, kartiņu vai noraidījumu, vaininieks var tikt arī pie diskvalifikācijas. Piedevām tiks skatītas ne tikai simulācijas, bet arī rupjie pārkāpumi, lai sodītu arī tos, kuri pretiniekam sagādājuši nopietnu savainojumu vai uzbrukuši tīšām, piemēram, personisku motīvu vadīti.

Mūsdienās, kad tik attīstītas ir modernās tehnoloģijas, un spēle filmēta no dažādiem rakursiem ar vairākām kamerām, šādas noteikumu izmaiņas šķiet pavisam loģiskas. Tikai tad, kad spēlētājs par tēlošanu tiks reāli sodīts un viņam piemērota diskvalifikācija, un naudas sods varēsim domāt par šīs slimības izskaušanu no sporta spēļu karaļa.


El Hadži Diufs "Soccerbible.com" vērtējumā atzīts par vienu no lielākajiem Anglijas Premjerlīgas aktieriem (Foto: soccerbible.com)

Par tā dēvēto "niršanu" pēdējā laikā pastiprināti runā arī Eiropā. Profesionālo futbolistu asociācijas (PFA) izpilddirektors Gordons Teilors (Gordon Taylor) nesenā intervijā "Daily Mirror" izteicās, ka spēlētāji tiek lamāti, ja tie "nirst" un lamāti, tad ja to nedara. Tam par iemeslu esot mūsdienu futbola mentalitāte – uzvara par jebkuru cenu. Savukārt bijušais "Manchester United" aizsargs, tagad žurnālists Garijs Nevils "nirējus" pat aizstāv. Viņš uzskata ja nekritīsi un nepietēlosi tiesnesis sodu nedos. Kā Garijs analizējot norāda (zemāk redzamajā video), ir neskaitāmi piemēri, kad spēlētājs turējies kājās līdz pēdējam un tiesneša svilpe klusējusi. Vienpadsmit metru soda sitiens tie ir vārti, un vārti ir pārāk augsta likme, lai nekristu.

Šajā aspektā pieredzējušajam futbolistam varētu piekrist, taču, ja nekas netiks darīts, aktiermāksla kļūs par pilnvērtīgu treniņprocesa sastāvdaļu un tad kaut ko mainīt būs patiešām grūti. Aizokeāna variants šķiet būtu pats optimālākais. Ja kontakts bija, kritēju nesodīt (kad esi skrējienā dažbrīd pietiek ar  nepavisam spēcīgu traucēkli, lai nākamajā brīdī atrastos uz zemes) taču ja tāda nav, lai gatavojas sankcijām.

Garija Nevila viedoklis par futbola "nirējiem" jeb tēlotājiem:



Pardies Ingaram no "Mītavas Patrioti" par mikroblogu vietnē twitter.com dalīto video

Elvijs Ērglis 

Komentāri (0)  |  2012-04-21 08:47  |  Skatīts: 1166x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ