Vai velns ir tik melns kā to mālē?


 Velns nav tik melns kā to mālē. Vai arī par šo teikumu kāds mani varētu apvainot rasismā? Ja pieņemam, ka kaut kur plašajā pasaulē ir kāds melnādainais, kurš ticis pie šāda vārda, tad iespēja noteikti pastāv. Un nospļauties, ka latviešiem vienkārši ir tāds teiciens. Pamēģiniet iziet ielās rotājies ar latviešu ugunskrustu, lai kāds jūs nenosauktu par hitleristu.
Iespējams, piemērs nav tas labākais, taču pēdējā laika apvainojumi rasismā nav diez ko labāki. Kāds ne tā paskatījās, kāds konflikta laikā otro nosauca par balto cūku, bet otrs atbildēja ar to pašu, tikai mainot krāsu. Kurš vainīgs? Vai kādreiz esat dzirdējis par kādu prāvu, kurā rasismā apvainotu kādu melno? Patiesībā līdz manām ausīm nav nonācis arī neviens gadījums, par kādu mongolīdās rases pārstāvi, kurš sajuties tik aizskarts un apvainots, ka savu oponentu sūdzējis tiesā. UEFA, FIFA un visas pārējās federācijas jau vismaz gadu desmitu ziņo par iestāšanos pret rasismu. Taču vai nesanāk tā, ka ar rasismu tiek saprasta tikai neiecietība pret negroīdiem? Evrā un Suaresa skandāls tikai pielēja petroleju šīs problēmas ugunskurā. Kam gan interesē mans viedoklis, taču, ja man kāds to jautātu, arī pats Suaress nav baltais. Sarkanādaino amerikāņu pēctecis, kurš principā varēja justies tikpat apvainots kā melnais Evrā. Piedevām šis gadījums nebija nekas vairāk kā divu cilvēku savstarpējs konflikts. Pa biksēm bija pelnījuši abi, bet kā viss beidzās? Evrā, pirmkārt, jau tika izteikts atbalsts. Labi, varbūt ar nelielu šķipsniņu nosodījuma. Suarezs? 40 tūkstoši mārciņu un 8! spēļu diskvalifikācija. Un, ja toreiz Evrā būtu teicis, ka tunelī viņu apvainoja visa Liverpool komanda? Diskvalificētu visus? Varbūt Liverpool tiktu izmesta uz Chempionship? Gadījums, kā mēdz teikt, slidens. Iespējams nedaudz paslīdēja kāja lēmuma pieņemšanā. Taču nu ir klāt nākamais, turklāt ar vēl absurdāku lēmumu. Terijs pret Ferdinandu. Londonas tiesa atzina, ka neviens no futbolistiem tā arī neesot dzirdējis, ko otrs teicis un nekāda soda nebūšot, taču Anglijas futbola federācijai gan šāds lēmums nebija pa prātam. Viņi veica savu izmeklēšanu un bijušo Anglijas izlases kapteini atzina par vainīgu, piespriežot 4 spēļu diskvalifikāciju un 220 tūkstošu mārciņu sodu. Ja atgriežamies pāris teikumus atpakaļ, varam salīdzināt, secinot, ka tas ir vairāk nekā piecas reizes lielāks nekā Suarezam. Mazāks tiesa ir spēļu skaits, kurās Terijs varēs piedalīties vien ar acīm, piedevām pamatojums ir visai interesants. Terijs Ferdinandu par nēģeri nosaucis vienreiz, kamēr Suareza „rastistiskās” lūpas to izrunājušas 7 reizes. Tātad varam izveidot vienādojumu, lai aprēķinātu, katra vārda cenu?

Cīņa ar rasu neiecietību, protams, ir apsveicama. Ar to būtu jānodarbojas jau kopš bērnības un šķiet valstīs, kurās baltie, melnie un citām krāsām piederīgie uzaug plecu pie pleca, šādām problēmām nevajadzētu rasties. Tāpēc vietā ir jau šajās rindās pieminētais jautājums par to, vai pēdējā laikā izskanējušie skandāli tik tiešām ir rasisma izpausmes vai vienkārši savstarpēji konflikti? Ja vēlamies spriest taisno tiesu, jāņem vērā, ka arī mērkaķu attēlošana un banānu mizu mešana ir visai subjektīva rasisma izpausme. Īpaši atceroties, ka no pērtiķiem cēlušās visas rases. 

Un galu galā:
  

Elvijs Ērglis 

Komentāri (0)  |  2012-10-17 22:11  |  Skatīts: 1750x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ