Paaudžu maiņa arī futbola faniem


 Futbolā ir brīži, kad viņu lomai ir izšķiroša nozīme. Kad kājas kļūst smagas un skatiens nodurts zālienā, nereti tālāk iespējams cīnīties vien fanu emocionālā atbalsta dēļ. Līdz Rietumeiropas vai tepat netālās Polijas līmenim mums vēl ir tāls ceļš, taču savas fanu grupiņas ir arī pie mums. Tāpēc dažādu kopsavilkumu laiku izmantosim, lai atskatītos kāds šis gads bijis vietējo futbola fanu sabiedrībā un kā tā skatās nākotnē.

Mēdz apgalvot, ka līdz ar finanšu krīzi, krīze ienākusi arī futbolā. Vismaz Latvijas noteikti, kas atainojas meistarīgu leģionāru trūkumā un Virslīgas spēlētāju vidējā vecuma samazinājumā. Šķiet, daudziem apnikušais vārds šobrīd savā veidā būtu attiecināms arī uz futbola fanu kultūru šaipusē. Kādreiz varenie ventspilnieki ("FKV Lads") nodarbināti citām interesēm Latvijas futbola stadionos, kā vienots spēks šajā sezonā parādījās samērā reti. No novērotāja pozīcijām raugoties, panīkuši, izskatījās arī Jelgavu atbalstošie "Mītavas Patrioti". Arī no pilsētas kurā piedzimst vējš daudzi noteikti bija gaidījuši ko spēcīgāku. Daudzmaz līdzīgā līmenī kā citus gadus izskatījās skontieši jeb "H-Side", taču šogad bijuši arī savi pozitīvie aspekti. Parādījušies aizmetņi jaunām kustībām un nu jācer, ka tās turpinās attīstīties. Vairākārt saturīgi sevi pierādīja Virslīgas debitanta FS "METTA/Latvijas Universitāte" fani un savs bariņš „Spartak uz priekšu” saucēju bija arī Jūrmalā. Pēdējie gan lielākoties pārkvalificējušies no FK "Jūrmala VV" atbalstīšanas, taču svarīgākais, ka no futbola viņi nav pazuduši. Protams, šajā kultūrā dziļāk esošie teiks, ka tas nav nopietni. Arī "Gulbenes" un Rīgas "Daugavas" spēlēs pulciņš jauniešu pāris reizes aizkūpināja pirotehniku un izsauca dažādus saukļus, taču nekas vairāk no viņu puses vairs netika dzirdēts. Tomēr arī šādi, epizodiski uzplaiksnījumi ir labāk nekā nekas, jo arī tā kādā var radīt interesi par to uzzināt vairāk, iesaistīties kādā fanu pulkā vai galu galā izveidot pašam savu.


Šādas izrādes FK "Vetspils" fanu izpildījumā šogad bija retums (Foto: Romāns Kokšarovs "Sporta Avīze", f64)

Tik daudz novērotāja acīm. Vairāk informācijas centos iegūt no pašiem faniem, kurus ikdienā iespējams sastapt Latvijas fanu forumā ultras.lv. Ja kādam šāda veida nodarbošanās šķiet aizraujoša tā būtu pirmā vieta, kur par to interesēties.

Kā pirmie jautājumiem par šo sezonu atsaucās jelgavnieki, kuri atzina, ka 2012. gads nav bijis no tiem sekmīgākajiem, patiesībā viņu izpildījumā tas bijis vājākais, kāds līdz šim pieredzēts. Saturīgi izbraukumi sanākuši vien divas reizes (uz Daugavpili un Gulbeni) un arī mājās aktivitāte bijusi zema. Lielākais vairums sākotnējo dalībnieku kustībai vairs nespēj veltīt vajadzīgo laiku, tāpēc nu biežāk redzami skatītāju, nevis fanu aprindās. Cerība ir uz jaunajiem, ka tiem radīsies interese un kustība turpināsies, jo gluži tāpat kā komandās arī fanu pulkā ir vajadzīga paaudžu maiņa.

Kā min skontieši paaudžu maiņa savā ziņā notiekot arī viņu fanu kustībā, taču salīdzinot ar pērno gadu, šis esot bijis labāks. Sektorā bijis vairāk cilvēku un esot arī vairāki jaunpienācēji, kuri devuši jaunas vēsmas arī vecajiem biedriem. Protams, lielāko vezumu vēl turot pieredzējušie, tāpēc ir svarīgi, lai tie, kas pievienotos no jauna būtu gatavi kļūt par līderiem un veltīt laiku kustības organizēšanā. Par lielāko 2012. gada mīnusu "H-Side" dalībnieki min spilgtu priekšnesumu trūkumu. Ir bijušas labas spēles, taču tādu, kuras varētu atcerēties un teikt: "Jā toreiz mēs gan riktīgi nodevām" šogad nebija.

Uzklausīta tika arī mettiešu fanu grupa caur kuru futbolā atgriezušies vairāki kādreizējie FK "Rīga" atbalstītāji. Šis gads bijis kā  ieskriešanās, izmēģinot daudz jauna, lai saprastu, uz ko savāktais kolektīvs ir spējīgs un izrādījās, ka potenciāls ir. Fani ne tikai apmeklēja mājas spēles, bet bija teju uz visiem izbraukumiem (izlaižot tikai 4. riņka spēli Daugavpilī). Gada gaitā novērots arī progress, jo bez dziedāšanas un bungu rībināšanas esot iespēta arī pirotehnikas izmantošana, confetti šovs un kases lentu raidīšana laukumā. Protams, esot vairāki trūkumi, no kuriem kā galvenais tiek atzīmēts sava nosaukuma un banera trūkums.

Līdz ar debiju Virslīgā fanu pulks izveidojies arī FS METTA/Latvijas Universitāte komandai (Foto: Einārs Freimanis)

Kā rūdīts fanu kultūras zinātājs tika uzrunāts arī viens no Liepājas "Metalfans" biedriem, kurš pastāstīja ne tikai par šībrīža situāciju liepājnieku fanu grupā, bet arī deva savu vērtējumu situācijai Latvijā kopumā. Viņaprāt „Metalfans” jau otro gadu mīņājas uz vietas. Priecējot, ka parādās gados jauni puikas, uz atsevišķām spēlēm pat līdz 10 jauno censoņu. Pateicoties viņiem šogad izbraukumos esot bijis mazāk nulles (spēles, kurās nav neviena fana). To stāstot tiek minēts arī kāds liepājnieku rekords – no 2009. gada 22. septembra līdz 2012. gada 22. martam "Metalfans" nebija izlaiduši nevienu spēli. Diemžēl šogad šī sērija kritusi. Idejas jaunajiem esot, taču trūkstot viena līdera, kas varētu visus apvienot. Daļa no vecbiedriem šobrīd vairāk aizrāvusies ar regbiju. Nav arī nekāds noslēpums, ka RK "Vikingi" ir viņu lolojums, tādējādi laika citām lietām nepietiekot. Sektorā sanākot, ka vecie vairs īsti negrib, bet jaunie vēl nevar. Pati labākā spēle "Metalfanam" šogad bijusi kausa finālā Liepājā, kurai grupējums esot labi sagatavojies. Tāpat pacēlums bijis sezonas beigās, kad spēles notikušas pie mākslīgā apgaismojuma, kad esot īpaša futbola atmosfēra un pirotehnika to tikai vēl vairāk pastiprinot. "Metalfana" vecbiedri šogad vairākkārt saorganizējušies uz izlases spēlēm, par piemēru minot ierašanos Bratislavā 10 vīru sastāvā, kur tika cerēts uz pozitīvām emocijām un kuplu Latvijas sektoru. Diemžēl realitāte izrādījusies citāda, jo pārējie latvieši nebija ieradušies tik kuplā skaitā, kā sākotnēji plānots.


Liepājnieki allaž bijuši vieni no redzamākajiem un viskvalitatīvāk turējuši līdz Ventspilij

Kas attiecas uz pārējiem grupējumiem un kopējo situāciju Latvijā, viņaprāt, situācija šobrīd nav no tām labākajām.Tagad atliekot vien atmiņas par "Ventspils" un "Liepājas Metalurga" spēlēm, kad tribīnes bijušas pilnas karogiem, baneriem, dažādiem uzrakstiem, pirotehniku un nepārtrauktām dziesmām. Tad pārējiem vismaz esot bijis, uz ko tiekties. Tagad nekā tik spilgta vairs neesot. Par jaunajām grupiņām liepājnieku pārstāvis šobrīd vēl neko nevēloties teikt. Lai sākumā sevi pierādot, jo bezjēdzīgi aizdedzināt pirotehniku varot jebkurš. Kad jaunie veidojumi būs izveidojuši grupējuma seju - baneri un vismaz 3 sezonas nobraukājušies pa izbraukumiem, tad arī varēs viņus vērtēt.

Nobeigumā gan tiek piebilsts, ka perspektīva esot vienmēr. Diemžēl mūsdienās pārāk bieži to nogalina internets, alkohols un līderu neesamība. Taču tik un tā griboties cerēt, ka pēc gadiem 10 viss būšot skaistāk un labāk. Turklāt tas, ka ventspilnieku vai, piemēram, Jelgavas fanu darbības vairs neesot tik redzamas nenozīmē, ka viņi ir pazuduši. Ar laiku vairs neatrodas tik daudz laika, lai gatavotos spēlēm, taču tas nenozīmē, ka viņi būtu pārstājuši mīlēt futbolu un savus klubus. Tas viss turpinās, tikai piezemētākā un klusākā veidā.

 

Komentāri (0)  |  2012-12-13 02:38  |  Skatīts: 2295x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ